Turist Gozuyle Van Kahvaltisi

Turist Gozuyle Van Kahvaltisi

Vanda kahvaltı öyle önemlidir ki ana caddeye paralel sokaklardan biri halk arasında Kahvaltıcılar Sokağı olarak bilinir.
Türk kahvaltısı, çeşit çeşit peynir, zeytin, yumurta, reçel, sucuk, bardaklar dolusu çaydan oluşan bir ziyafet gibidir ve Türkiyenin en güzel mutfak geleneklerinden biridir.
Ülkenin her yerinde günün en önemli yemeği olarak görülse de kahvaltının en ciddiye alındığı şehir Van'dır demek yanlış olmaz.
Türkiyede kahvaltı deyince akla Van gelir. Öyle ki İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde de Van kahvaltısı hazırlayan restoranlar açıldı. Vanın ünlü otlu peynirini bile bulmak mümkün buralarda.
Ama bu ünlü kahvaltının tam anlamıyla tadına varmak için asıl kaynağına gitmek gerek.
Türkiyenin doğusunda, İran sınırında yer alan Van, çoğunluğu Kürtlerden oluşan bir milyonu aşkın nüfusa sahip. Baharın son demlerinde, gündüzleri kuru sıcak hava, akşamları yerini serinliğe bırakır. Ufuktaki yeşil dağlara, düzlüklerde kır çiçekleri eşlik eder.
Türkiyenin en büyük gölü de buradadır. Van Gölündeki Akdamar (Aghtamar) adasında, 10. yüzyıldan kalma bir Ermeni kilisesinin yanı sıra, bu kalıntılar arasında dolaşan tavşanları da görürsünüz.
Ünlü kahvaltısını yerinde denemek için geçen Haziran Vana gittim. Kahvaltı bu kentle öyle bütünleşmiş ki ana caddeye paralel sokaklardan biri halk arasında Kahvaltıcılar Sokağı olarak biliniyor.
2014te Vanda düzenlenen bir kahvaltıya 50 bini aşkın kişi katılarak dünyanın en fazla katılımlı kahvaltısı alanında Guinness Dünya Rekoru kırıldı.
Fakat benim şehri ziyaretim Ramazan ayına denk gelmişti. Yine de bazı restoranların açık olabileceğini varsaymıştım. Yanılmışım. Ama sahur hazırlığı için akşamüstü açılan restoranlar vardı.
Kahvaltıcılar Sokağının kaldırım taşları yenilendiği için sokaktaki masalar kaldırılmıştı. Kahvaltı servisi yapan tek restoran ise Sütçü Selimdi. Restoranın camları gazete kâğıtlarıyla kaplıydı. Oruç tutmayanlar rahat yemek yesin diye.
Tek kişi için ideal sayılan dokuz çeşitten oluşan kahvaltı tabakları dizildi önüme. Dört kişilik bir kahvaltı için ise 30 çeşidi barındıran tam menü sipariş edilebiliyor.

21 Nisan 2019 - 21:58

BestemSohbet

35 views

1 Yorum


  • BestemSohbet

    PayLaşımLar iÇin Teşekkür Ederiz Admin çok qüzeL ve biLqiLi payLarınız için SaqoLun.. devamını ßekLiyoruz inşaLLah 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


BestemSohbet.Com Türkiye'nin en gözde sohbet siteleri arasında yerini alan sitemizde, sizlerde ücretsiz olarak yüzlerce aktif kullanıcı ile anlık olarak sohbet etmenin tadını çıkarın. Doyasıya sohbet edebileceğiniz, yeni insanlarla tanışacağınız sohbet odalarımıza sizlerde hemen katılın!

 

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi