Milyonlarca Hintliyi Teptiren Adam

Milyonlarca Hintliyi Teptiren Adam

Günümüz Hint Popüler müzik dünyasında son zamanlarda diğerlerini arka planda bırakıp sivrilen Kailash Kher, halk tarafından en bilinen ve sevilen sanatçı. Yetenekli vokalleri ve ilham verici kişiliği ile tüm Hindistan ve Güney Asya’da saygın bir konuma sahip olan Kher, şu ana kadar etkileyici vokallerini birçok Bollywood filmine ödünç vermenin yanı sıra televizyondaki yetenek yarışmalarında milyonların karşısına çıktığı jüri görevini de başarıyla sürdürüyor. Halk tarafından sanatçılığının yanı sıra kişiliği bakımından da sevilen Kher, grubu Kailasa ile birlikte birçok kez müzik listelerinde zirve sefası sürdü. Ruhani ve mest edici özellikler içeren vokalleri sayesinde milyonları çevresinde toplayan sanatçı, artık Batı’ya açılmanın zamanı geldiğine inanarak ilk uluslararası çalışmasını geçtiğimiz günlerde kulaklarımızla buluşturdu.
Genç ama yaptığı heyecan verici atılımlarla dünya müziği fanusunda önemli bir konuma sahip Cumbancha müzik firması tarafından basılan “Yatra (Nomadic Souls)” adlı albüm, Kailash Kher ve ekibi Kailasa’nın tüm dünyaya açılımını yapacak olan bir pencere. Albüm tanıtımı için Amerika ve Kanada’da 3 aylık bir turneye çıkan ekip bu yeni çalışmasında hem taze hem de nispeten eski ama hâlâ beğeni toplama yeteneği yüksek parçalarını bir araya getirdi.
7 Temmuz 1973 günü, Keşmirli bir ailenin nüfusunu bir artıran Kher, amatör müzik yapan ve aynı zamanda Hindu rahibi olan babası sayesinde müzik ile duygusal bir ilişki kurdu. Ev içerisinde periyodik olarak gerçekleşen geleneksel müzik şölenlerinden fazlasıyla yararlanan ancak bunların kendisine yetmeyeceğini anlayan genç Kher, farklı açılımlar için on dört yaşında Yeni Delhi’nin yolunu tuttu. Daha dört yaşında müzik kabiliyetini büyüklerine kanıtlayan bu ergen, bir anda kendini klasik ve folk müzik eğitimi içerisinde buldu.
Müziğe tutkusu ve uzun süren eğitim döneminden sonra, sanatçı bir mekân değişikliğine daha gidip Hindistan’ın dışa açılan yüzü Mumbay’a yerleşti. Müzik piyasasındaki rekabetin kıran kırana sürdüğü bir ortamda kendisine profesyonel bir kariyer çizmeyi deneyen sanatçı, birçok müzisyenin o kaçınılmaz sefalet döneminden geçti: az para, ucuz oteller, zor gelen geceler, kendine layık görülmeyen geçici işler… İlk ciddi işi, 100 Dolar karşılığında yaptığı bir reklam filmi müziği oldu. Müzik piyasasıyla gerdeğe girdiği bu işinden sonra para kazandıran işler sıraya girdi. Sesinin kendine özgü erişimlerinden dolayı kısa bir süre sonra Kher pek çok reklam filmi müziğine imza atar oldu.
Reklamları için hazırladığı çalışmalar, yorgun bir günün sonunda televizyonun karşısına geçen Bollywood yapımcılarının akıllarına kazınınca Kher’in telefonları daha bir farklı çalmaya başladı. Sanatçının geniş kitlelerce tanınmasına “Waisa Bhi Hota Hai” adlı filmin ikinci bölümü için yazdığı ‘Allah Ke Bande’ parçası vesile oldu. Birçok Bollywood filminde olduğu üzere, Kher’in bestelediği filmin müziği filmin kendisinden daha çok ün yaptı.
Takvimler 2004’ü gösterirken Kher tüm Hindistan’ın dikkatini üstüne çekmiş, yüz ellinin üstünde film müziği bestelemiş bir ulusal cevher mertebesinde ulaşmıştı. On dört farklı dilde ana dilini aratmayacak kadar başarılı şarkı söyleyen sanatçı, bu arada ilk göz ağrısı reklam müziklerini unutmayıp son kayıtlara göre dört yüzün üstünde tekerlemeli reklam müziği üretti.
Kendini bilen, sınırlarının nereye kadar uzandığını öğrenmek isteyen her başarılı sanatçı gibi Kher geldiği konum ile yetinmeyip yine müziksel bir arayışa girdi. Kısa süre sonra Hint rock zümresi içerisindeki Naresh ve Paresh Kamath kardeşler ile tanışan Kher, onlarla müziksel ilişkiye girdi. Bunun ilk meyvesi 2006’da “Kailasa” adıyla çıktı ve içerdiği ‘Teri Deewani’, ‘Tauba Tauba’ parçaları ile ekibi, Hint müzik camiasında daha önce varlığından habersiz olunan bir rakıma yükseltti. İkinci meyve 2007’de “Jhoomo” adıyla tarihe geçti.

21 Nisan 2019 - 22:04

BestemSohbet

31 views

1 Yorum


  • BestemSohbet

    PayLaşımLar iÇin Teşekkür Ederiz Admin çok qüzeL ve biLqiLi payLarınız için SaqoLun.. devamını ßekLiyoruz inşaLLah 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


BestemSohbet.Com Türkiye'nin en gözde sohbet siteleri arasında yerini alan sitemizde, sizlerde ücretsiz olarak yüzlerce aktif kullanıcı ile anlık olarak sohbet etmenin tadını çıkarın. Doyasıya sohbet edebileceğiniz, yeni insanlarla tanışacağınız sohbet odalarımıza sizlerde hemen katılın!

 

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi